Komisja Nadzoru Finansowego uznała prowadzoną emisje akcji jednej ze spółek za niezgodną z prawem. Sprawa dotyczy kampanii prowadzonej na platformie croowdfund.pl
Kogo dotyczy sprawa?
W kwietniu br. na jednej z platform crowdfundingowych wystartowała emisja akcji firmy Canapharm P.S.A. W trakcie niecałego 1,5 miesiąca, inwestorom udało się nabyć akcje spółki za 267 tyś zł. Niestety, dzisiaj Komisja Nadzoru Finansowego wydała natychmiastowe nakaz zatrzymania trwania emisji. Decyzja nie jest co prawda ostateczna.
Dlaczego tak się stało?
Komisja Nadzoru Finansowego twierdzi, że wspomniany emitent nie zrealizował ustawowych wymów w kwestii przeprowadzenia emisji. Chociaż tak naprawdę, powodów jest kilka.
Pierwszym ( i jak niektórzy twierdzą najważniejszym) z nich dotyczy walnego zgromadzenia. Jak się okazuje, nie uchwaliło ono emisji. A to jest naruszenie przepisów.
"Akcje nowej emisji w prostej spółce akcyjnej obejmowane są na podstawie umowy objęcia akcji. Zarówno emitenci, jak i inwestorzy powinni mieć świadomość, że nie wyłącza to obowiązku podjęcia przez walne zgromadzenie uchwały o emisji akcji. Uchwała jest obligatoryjnym element emisji nowych akcji i to bez względu na to czy następuje ona z zachowaniem przepisów o zmianie umowy spółki czy też nie" - tłumaczy KNF
Drugim powodem jest dokument ofertowy spółki Canapharm P.S.A. Okazuje się, że nie spełniał on wymogów ustawowych. Co więcej, zamieszczone w nim informacje były „niezgodne ze stanem faktycznym lub nierzetelne”. To samo tyczy się informacji o czynnikach ryzyka jak i celach na które zebrane środki miały być wykorzystane.
Ostatnią kwestią jest fakt powiązań właścicieli spółki emitującej akcje ze spółką, która prowadzi platformę crowdfundingową croowdfund.pl. Jak można przeczytać w artykule Pulsu Biznesu, spółka nie posiadała wymaganego zezwolenia.
Co to za podmiot?
Canapharm P.S.A. to spółka działający w branży konopnej. Zajmuje się sprzedażą produktów konopnych. W ofercie firmy znajduje się szeroki asortyment obejmujący m.in. suplementy, olejki, susze, nasiona oraz produkty do waporyzacji.
To nie pierwsza taka oferta
Już w 2021 roku, emitent pozyskał ponad 0,3 mln zł z pożyczek crowdinvestingowych. Natomiast, w tym roku Canpharm P.S.A. planuje wypuszczenie własnego tokenu inwestycyjnego, który ma zostać oparty na bazie sieci Ethereum. Przedstawiciele spółki mieli prowadzić rozmowy z trzema giełdami kryptowalut, którym miałaby zostać zlecona jego emisja.
Co z pozostałymi emisjami na platformie croowdfund.pl?
Tego nie wie nikt. Na stronie widnieją zapowiedzi 3 projektów, które miały zadebiutować na rynku crowdfundingu, jednak żadne informacje nie zostały jeszcze ujawnione.
Źródło: Puls Biznesu