Finansowanie społecznościowe odbywa się ono za pomocą specjalnych platform, w których po zarejestrowaniu potencjalny przyszły inwestor może przejrzeć portfolio emitentów i wybrać akcje, które chce nabyć.
Warto również zaznaczyć, iż większość platform nie stanowi jedynie źródła dodatkowych środków finansowych na dokończenie projektu, ale stanowi również miejsce promocji danej usługi bądź produktu wśród potencjalnych klientów oraz możliwość budowania społeczności wokół wyznawanej idei.
Rodzaje platform crowdfunding'owych
Z uwagi na rodzaj finansowania społecznościowego, tj. crowdfudning udziałowy bądź crowdfunding pożyczkowy oraz cel emisji/zbiórki powstały różne platformy crowdfundingowe, z których najpopularniejsze zaprezentowano poniżej.
Krajowe platformy crowdfundingu udziałowego
1.Beesfund
Jedna z dwóch największych platform w Europie Środkowschodniej oferujących możliwość crowdfundingu udziałowego.
Celem portalu beesfund.pl jest wspieranie koncepcji pomysłów jak i najmniejszych spółek , tzw. start-u’ów, w pozyskiwaniu środków niezbędnych na rozwój przy jednoczesnym zbieraniu doświadczenia na emisjach o stosunkowo mniejszej wartości w porównaniu do funduszy z tradycyjnych rynków kapitałowych.
Pozwala rozproszyć ryzyko niepowodzenia inwestycji wśród większego grona osób. Została założona 13 sierpnia 2012 roku i na dzień dzisiejszy może „pochwalić” się następującymi cyframi (stan na 31.12.2020):
- 101 przeprowadzonych emisji
- ponad 64 000 000 zł pozyskanych w publicznych emisjach
- 69 825 aktywnych inwestorów.
2.Crowdway
Druga (pierwsza ex aequo) platforma oferująca zbiórkę środków w ramach equity crowdfundingu’u w Polsce.
Podobnie jak platforma beesfund, wspiera ona rozwój przedsięwzięć o charakterze innowacyjnym jak i produktów bądź usług, ale tylko tych które odnotowują etap szybkiej ekspansji rynku, Dlatego, też na portalu Crowdway.pl można znaleźć wyjątkowo duże projekty, które są starannie selekcjonowane z całej grupy się zgłaszających. Data powstania to 9 lipiec 2015 roku. Osiągnięcia (stan na 05.2021)
- 30 przeprowadzonych kampanii, z czego 20 zakończyło się ze 100% realizacją zgłaszanej kwoty.
- ponad 60 000 000 zł pozyskanych środków.
3. SkyAnts
Nowy projekt marki SkyCash, która postanowiła uruchomić platformę do zbierania środków przez emitentów w modelu equity crowdfunding.
W porównaniu do konkurencji, oferuje ona dostęp do ponad 3 000 000 użytkowników aplikacji SkyCash oraz łatwą obsługę za pomocą jednej aplikacji, tj. dotychczasowej aplikacji SkyCash.
Data powstania pomysłu przypada na I kwartał 2021 rok, a jej uruchomienie planowane jest na początek III kwartału bieżącego roku.
4. FindFunds.pl
Platforma umożliwiająca inwestowanie w ramach crowdfunfding’u udziałowego w start-up’y będące w fazie early-stage oraz spółki, których produkty lub usługi są w etapie dynamicznego wzrostu. Data powstania to 6 października 2016 roku. Platforma nie udostępnia publiczne informacji o swoich osiagnięciach.
5. Wspólnicy.pl
Platforma, która podobnie jak m.in. FindFunds.pl daje możliwość wspierania ciekawych projektów lub przedsięwzięć w modelu equity crowdfunding. Portal również nie udziela publicznie informacji o dotychczasowych osiągnięciach.
Pozostałe krajowe platformy oferujące finansowanie społcznościowe
1.Polakpotrafi.pl
Największy (pod względem ilości ofert) portal oferujący zbiórki pieniędzy w celu finansowania projektów z wielu dziedzin życia.
Znajdują się tam między innymi takie projekty jak kreacja filmów, animacji, stworzenie gier komputerowych oraz planszowych, publikacja komiksów i książek oraz realizacja projektów teatralnych czy związanych z nowoczesną technologią.
Z racji rozpiętości ogłaszanych projektów, często portal ten porównywany jest z zagranicznym Kickstarterem.
2.Wspieram.to
Portal crowdfoundingowy działający podobnie jak wspomniany powyżej Polakpotrafi.pl . Strona została uruchomiona w 2013 roku. Od początku umożliwia ona realizację projektów pochodzących z różnych dziedzin życia.
Jest również porównywana do amerykańskich gigantów odpowiedników, tj. na przykład do Kickstarter’a.
3. Zrzutka.pl
Projekt podobny do dwóch uprzednio nadmienionych. Na chwile obecną, kampanie prowadzone na stronie mają charakter społeczny.
Krajowe platformy oferujące finansowanie społecznościowe projektów charytatywnych
1.Pomagam.pl
Największy polski portal oferujący zbiórki pieniędzy w celach charytatywnych. Z usług portalu skorzystało już ponad 100 000 użytkowników (osób w potrzebie wspieranych przez ponad 2 000 000 darczyńców.
Zagraniczne platformy oferujące finansowanie społecznościowe w ramach obydwu modeli crowdfundingu
1.Kicstarter.com
Jedna z największych i najbardziej znanych na całym świecie platform oferujących możliwość finansowania projektów i przedsięwzięć z różnych dziedzin życia w modelu equity crowdfunding oraz sanding-based crowdfunding.
Na dzień pisania artykułu (tj.28.06.2021) łączna kwota przekazana na projekty ogłaszane na Kistarterter’ze wynosiła $5 924 857 190 , a liczba emisji zakończonych sukcesem była równa 204 216. Dla przypomnienia Kickstarter istnieje od 2009 roku.
2.Indiegogo
Podobnie jak jej konkurent – Kicstarter – jest to amerykańska platforma crowdfundingowa.Powstała w 2008 roku.
Portal umożliwia uzyskania wsparcia finansowego w ramach finansowania społecznościowego. Obejmuje to pozyskiwanie funduszy na pomysł, organizację charytatywną lub rozpoczęcie działalności.
3. Patron
Portal internetowy umożliwiający artystom pozyskiwanie środków w ramach finansowania społecznościowego na projekty z rozmaitych dziedzin.
To co wyróżnia portal na tle pozostałych platform crowdfundingowych to fakt, iż jest on dedykowany stricte do artystów, którzy mogą liczyć na regularne wsparcie od swoich darczyńców a także uzyskiwania konkretnych przekazów pieniężnych od wytworzonej wartości w postaci dzieła sztuki.
4. Experiment
Platforma crowdfundingowa umożliwiająca finansowanie projektów oraz przedsięwzięć o charakter badawczo-naukowym. Darczyńcy w zamian za wsparcie otrzymują możliwość uczestnictwa w przedsięwzięciu na każdym jego etapie.
Powstała w 2012 roku z inicjatywy byłych badaczy uniwersytetu w Waszyngtonie.