29 lipca bieżącego roku weszły w życie przepisy ustawy z dnia 7 lipca 2022 o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Poniżej dowiecie się, co oznacza to w praktyce dla uczestników rynku, którymi są operatorzy platform, inwestorzy oraz emitenci.
Polska ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom jest pokłosiem rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 7 października 2020 r. w sprawie europejskich dostawców usług finansowania społecznościowego dla przedsięwzięć gospodarczych, które weszło w listopadzie zeszłego roku.
Co jest przedmiotem rozporządzenia?
Rozporządzenie ECSP wprowadziło pewne regulacje, których celem jest m.in. zapewnienie małym i średnim przedsiębiorstwom dostępu do finansowania. Ma również stanowić ono ukończenie projektu, stanowiącego budowę unii rynków kapitałowych.
Według niektórych ekspertów, w niedalekiej przyszłości, opracowany mechanizm może stanowić drugi (obok mechanizmu bankowego) sposób pozyskiwania kapitału przez przedsiębiorstwa.
Co wprowadziło rozporządzenie ECSP?
W odpowiedzi na postulaty zgłaszane przez operatorów platform crowdfundingowych ustanowiony został nowy limit prowadzonych zbiórek. Nowa kwota, jaką podmioty mogą pozyskać w drodze finansowania społecznościowego wynosi aż 5 mln euro.
Oprócz tego została wprowadzona jednolita europejska licencja crowdfundingowa oraz szczegółowe obowiązki informacyjne. Udostępniany od tej pory dokument informacyjny będzie musiał zawierać klarowne i przejrzyste informacje dotyczące ryzyka związanego z inwestycją w dane przedsięwzięcie.
Dodatkowo została wprowadzona tablica ogłoszeń, której przeznaczeniem jest zamieszczanie w ramach platformy crowdfundingowej ogłoszeń dotyczących zamiaru zbycia (oraz nabycia) danego instrumentu finansowego przez inwestorów, którzy nabyli je wcześniej wskutek przeprowadzonej przez daną platformę kampanie.
Jakie przełożenie ma to rozporządzenie na polski rynek crowdfundingu?
Na mocy wprowadzonych przepisów, dotychczasowe regulacje obowiązujące na rynku polskim musiały zostać dostosowane zgodnie z wytycznymi Komisji Unii Europejskiej. Zostało to dokonane w ramach wspomnianej wyżej ustawy, tj. ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom, która weszła w życie z dniem 29 lipca.
Komisja Nadzoru Finansowego uzyskała nowe uprawnienia w zakresie nadzoru i kontroli nad rynkiem crowdfundingu. Jednym z nich jest zezwolenie, jakie operatorzy platform crowdfundingowych będą musieli uzyskać. Mają na to czas jeszcze do 10 listopada. Zezwolenie jest odpłatne.
Ponadto, został ustanowiony nowy limit kwoty, jaką emitent może pozyskać na rynku crowdfundingu za pośrednictwem platformy bez obowiązku przygotowywania i zatwierdzania prospektu emisyjnego. Wynosi on 2,5 mln euro (do dnia 9 listopada 2023 roku). Po upływie tego terminu wzrośnie on dwukrotnie, tj. do kwoty 5 mln euro.
Co więc wprowadza nowa ustawa?
Ustawa z dnia 7 lipca 2022 roku o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom wprowadziła następujące zmiany:
- operatorzy platform crowdfundingowych są zobligowani do uzyskania odpłatnego zezwolenia od KNF’u na dalsze świadczenie dotychczasowych usług po 10 listopada br.;
- Komisja Nadzoru Finansowo zyskała nowe uprawnienia do kontrolowania rynku, m.in. wydawanie operatorom platform zezwolenia na dalsze świadczenie usług na rynku crowdfundingu;
- nowy limit bezprospektowego pozyskiwania środków w drodze emisji za pośrednictwem platform posiadających licencję ;
-
do dnia 9 listopada 2023 roku – 2,5 mln euro
-
od dnia 10 listopada 2023 roku – 5 mln euro
-
- ograniczenie możliwości nabycia lub objęcia nowych udziałów spółki z o.o. przez nieoznaczonego adresata;
- wprowadzenie dwóch profili inwestorów, tj. doświadczonych i niedoświadczonych;
- każdemu inwestorowi z kategorii niedoświadczony przysługuje możliwość wycofania się z inwestycji bez ponoszenia żadnych konsekwencji w okresie 4 dni od jej dokonania;
Przepisy weszły w życie 14 dni po ogłoszeniu ustawy, z wyjątkiem regulacji dotyczących kwoty zbiórki do 5 mln euro oraz ograniczeń w zakresie ofert nabycia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Będą one obowiązywały dopiero od 10 listopada przyszłego roku.
Ciekawostka
Na koniec warto wspomnieć, że w Polsce działa obecnie* 16 platform crowdfundingowych, które w przeciągu kolejnego 2,5 tygodnia muszą uzyskać wspomniane zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego.
- zgodnie ze stanem na dzień 31.12.2021
Your article gave me a lot of inspiration, I hope you can explain your point of view in more detail, because I have some doubts, thank you.