Rynek pracy nieustannie się zmienia. Czynniki, które mają wpływ na jego rozwój można upatrywać w każdym aspekcie naszego codziennego życia. Jest to m.in. wkraczanie na rynek pracy coraz to młodszych pokoleń, dla których obecne standardy są już przestarzałe, po zmiany wywołane z elastycznością oczekiwaną ze strony pracownika.
Jeszcze do nie dawana, firmy powszechnie wymagały od swoich obecnych i nowych pracowników umiejętności dostosowywania się do zmieniających się warunków pracy, w tym również obowiązków i spodziewanych kompetencji. Obecnie podobne roszczenia postuluje druga strona, domagając się dostosowania modeli współpracy do ich potrzeb.
Od kilku lat, na rynku pojawiają się różnego rodzaju rozwiązania pozwalające pewnym grupom (wolnym) zawodowym wykonywania swoich usług w nieszablonowy sposób. I wydawało się,że raczej tak zostanie. Natomiast coraz większa dygitalizacja świata, a także pandemia COVID-19 i związany z tym model pracy z domu, przyczyniła się, że stało się to powszechnym rozwiązaniem także wśród pozostałych grup.
Jedną z firm, której propozycja wartości wpisuje się w obecny trend jest Useme S.A. Obecnie trwa emisje jej akcji w ramach ,prowadzonej na platformie crowdway.pl, kampanii crowdfudnigowej.
Zapraszam do zapoznania się z poniższą analizą.
Co to za podmiot?
Useme S.A. to spółka technologiczna, która oferuje dość niestandardowe rozwiązanie w postaci możliwości zlecenia wykonania usługi i jej jednoczesnego rozliczenia za pomocą dedykowanej platformy. Podobną usługę w swojej ofercie posiada analizowana już na portalu CrowdReview.pl spółka Plan My Deal S.A. Różnica, która uwidacznia się na pierwszy rzut oka, to stopień dopracowania idei, jak również dostarczenie całego ekosystemu do sprawnego i bezproblemowego korzystania z narzędzia jakim jest platforma Useme. Ale o tym za chwilę.
Krótki zarys historyczny
Początki platformy jak i samego emitenta sięgają 2013 roku. Wtedy to wówczas, w czerwcu powstała podmiot Useme sp. z o.o. , a we wrześniu nastąpiło uruchomienie platformy.
Niecały rok później, spółka mogła pochwalić się już 1000 zarejestrowanych użytkowników w systemie. Wraz ze wzrostem osób chętnych do korzystania z platformy, zespół Useme podjął działania mające na celu większego upowszechnienia uproszczonego sposobu dokonywania rozliczeń jaki oferują. Dodatkowo, obrali sobie za cel pokonania bariery w postaci 30 umów na miesiąc. Skuteczność podjętych decyzji zaowocowała poziomiem zawierania 1000 umów miesięcznie pod koniec 2017 roku.
Kolejne lata to okres prac rozwojowych platformy, w tym uruchomienie spółki w Estonii dla uproszczenia rozliczeń dla freelancerów z zagranicy.
Bieżący rok to okres kolejnych rekordów – 4 000 umów/ miesiąc, a także start nowej odsłony serwisu i zmiany formalno-prawne (spółka akcyjna) związane z pozyskiwaniem kapitału na dalszy rozwój w ramach kampanii crowdfundingowej.
Formalna strona spółki
Useme S.A. to spółka akcyjna, która została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym dnia 4 luty 2021 roku. Kapitał zakładowy spółki wynosi 3 000 000 zł i został on opłacony w całości. Dzieli się on na 30 000 000 akcji, z pośród których 29 000 000 to akcje serii B, a pozostałe 1 000 000 to akcje serii A i A1. Wartość nominalna każdej z nich to 0,10 zł. Akcje imienne serii A są uprzywilejowane w ten sposób, że na każdą jedną akcję serii A przypadają dwa głosy na Walnym Zgromadzeniu.
Struktura akcji Useme S.A.
Na dzień sporządzenia dokumentu ofertowego (5 października br.) akcjonariat spółki dzielił się pomiędzy trzech akcjonariuszy.
Największa ilością akcji może się pochwalić Pan Przemysław Głośny ( CEO, główny założyciel i twórca platformy Useme) – 1 236 018 sztuk. Stanowią 57,96% udziału w kapitale i uprawniają do oddania 2 224 832 głosów na Walnym Zgromadzeniu.
Pozostałe akcje rozkładają się w równej ilości pomiędzy Panią Marzenę Perczak i Pana Piotra Krawca – tj. 448 226 każdy. Stanowią łącznie 41,04% udziału w kapitale i uprawniają każdą z nadmienionych osób do oddania 806 807 głosów na Walnym Zgromadzeniu.
Akcjonariat Useme S.A.
To co w tym miejscu wato zaznaczyć, to wydarzenie, jaki miał miejsce dzień przed publikacją dokumentu ofertowego. Tzn. 4 października na Nadzwyczajnym Zwalnym Zgromadzeniu została podjęta uchwała o podniesieniu kapitału zakładowego w drodze prywatnej subskrypcji akcji serii C skierowanej do osób fizycznych lub prawnych, ale innych niż inwestorzy kwalifikowani – bardziej do współpracowników i partnerów biznesowych. Łączna ilość wyemitowanych akcji wyniosła 5 555 sztuk stanowiąc 0,25% udziału w kapitale.
Pozyskane w ten sposób środki mają zostać przeznaczone na pokrycie kosztów administracyjnych spółki i wydatków związanych z działalnością operacyjną spółki zależnej (Useme sp. z o.o.).
Organy Nadzorcze
Do organów nadzorczych spółki zalicza się jednoosobowy Zarząd oraz trzyosobową Radę Nadzorczą.
Wnioski: Useme S.A. to jedna z nielicznych spółek, które osobiście lubię. Ciekawy, przemyślany koncept, który został urzeczywistniony i zrealizowany własnymi siłami. Od razu zaznaczam, nie demonizuje tu możliwości korzystania z finansowania zewnętrznego. Natomiast mam tu na myśli fakt, że spółka i jej główny założyciel ,wspólnie z całym zespołem, konsekwentnie od 2013 roku rozwija własny produkt i pokonuje różnego rodzaju bariery. Jak widać, efekty ich zaangażowania oraz pracy są zacne.
Propozycja wartości
Emitent, jak zostało to już wspomniane na początku, oferuje usługę „skojarzenia” usługodawcy z zleceniobiorcą za pomocą platformy Useme.
Co to za produkt i jak działa?
Useme to platforma internetowa, na której znajduje się baza osób czy też firm specjalizujących się w wykonywaniu konkretnej usługi. W większości przypadku są to freelancerzy. Za jej pomocą, klienci zgłaszający się z potrzebą otrzymania konkretnej usługi, mogą zostać „skierowani” do zleceniodawcy, który ją zrealizuje.
Jak to działa?
Platforma Useme stanowi w pewien sposób katalizator, który łączy obydwie wcześniej wspomniane grupy i na podstawie ściśle określonych kryteriów ( w postaci umiejętności/ specjalizacji oraz zgłaszanego popytu) potrafi dopasować ze sobą ich przedstawicieli.
Dodatkowe korzyści
To co zasługuje na brawa, to pozostała funkcjonalność systemu, która znacznie ułatwia korzystanie z platformy, a także stanowi mocny argument do używania jej przez nowych użytkowników.
A mianowicie, w pierwszej kolejności mam tu na myśli możliwość wykonywania usługi przez osoby, które nie posiadają własnej działalności gospodarczej a tym bardziej podmiotu prawnego. W takiej sytuacji, emitent oferuje możliwość nawiązania z taką osobą umowy cywilnoprawnej i wystawienie za nią faktury VAT.
Sposób zawierania transakcji w przypadku podstaw prawnych


Inną ciekawą i co najważniejsze przydatną funkcjonalnością jest proces zabezpieczenia obu stron w procesie wykonywania usługi. Otóż, dopóki zleceniobiorca nie zaakceptuje wykonanej usługi, dopóty system nie pozwoli usługodawcy otrzymać środków zdeponowanych na subkoncie. W celu uniknięcia tzw. fraud-ów, nie pozwala on również na skorzystanie z wykonanej pracy przed jej akceptacją.
Sposób rozliczania transakcji na platformie Useme


Na sam koniec już taka perełka wśród UX. Platforma wspiera obydwa segmenty w zarządzaniu wszelkiego rodzaju dokumentacją ( potocznie zwanymi „formalnościami”). System dostarcza uproszczony elektorniczny obieg dokumentów, który funkcjonuje zgodnie z przepisami polskiego prawa i regulaminu prawa.
Opłaty
Według tabeli prowizji i opłat, koszty „korzystania” z platformy są można by rzec umiarkowane, a wręcz nawet darmowe.
W przypadku usługodawcy, emitent przewiduje 7,4% prowizji*. Dodatkowe ewentualne opłaty związane są z wysyłką dokumentów za pośrednictwem poczty ( 50 PLN lub 20 EUR/USD/GB) bądź wykonanie przelewu ekspresowego ( 20 PLN lub 10 EUR/ USD/GB).
Natomiast zleceniobiorca tak naprawdę nie ponosi żadnych kosztów związanych z korzystaniem z platformy. Jedyne koszty dodatkowe, jakie mogą wystąpić, związane są z wystawieniem faktury z góry (+5% wartości zamówienia), a także wysyłką dokumentów pocztą (50 PLN lub 20 EUR/USD/GB).
*Prowizja nie jest zmienna
Stan obecny
Na dzień przygotowania dokumentu ofertowego, tj. 5 października, emitent mógł pochwalić się liczbą 22 543 aktywnych zleceniodawców i aż 60 447 aktywnych i zweryfikowanych freelancerów.
Ciekawostki
Operatorem platformy jest spółka zależna od Useme S.A.
przemyślany core value platformy oraz oferowanych usług w ramach przekładanego produktu;
dopracowana formuła dokonywania płatności i zabezpieczenia obydwu stron zawieranej transakcji;
ukłon w stronę osób nie posiadających własnej działalności gospodarczej bądź podmiotu;
sukces platformy
ilość użytkowników;
brak;
Zespół
Twórcą i założycielem platformy Useme jest Pan Przemysław Głośny, który od niecałych dwóch lat zajmuje się tylko i wyłącznie jej rozwojem. Wcześniej, kariera prezes spółki Useme związana była z rozwijaniem marek za pomocą internetu. Był to m.in. serwis kutlrualny Relaz czy też portal Trans.eu. Dodatkowo, Pan Przemysław wprowadził na rynek czeskiego producenta autobusów.
Natomiast, jak wielokrotnie już to nadmieniałem, inicjator i pomysłodawca projektu nie stanowi o sukcesie danego produktu bądź usługi. W dużej mierze zależy to od całego zespołu, a przynajmniej od kluczowych osób. W przypadku omawianej spółki jest podobnie.
Kluczowe osoby w Useme S.A.
Agata Kołodziej-Dynaryńska- Manager Działu Obsługi Klienta
- zarządza działem obsługi klienta oraz odpowiada za sprawy organizacyjne;
- z platformą związana jest od jej początku istnienia;
- „twórca” platformy Useme (od strony technicznej)
- posiada ponad 20-letnie doświadczenie w programowaniu (w szczególności budowanie serwisów webowych);
- odpowiedzialna za rozwój marki Useme;
- planowanie działań marketingowych;
- zarządzanie komunikacją serwisu na rynek polski i zagraniczny;
- posiada doświadczenie w branży marketingowo-reklamowej;
Filip Pabisek – Growth Marketer
- posiada wieloletnie doświadczenie w projektach startupowych i pozostałych firm (m.in. Booking.com i Nestle)
- w Useme odpowiedzialny za groch hack marketing;
- 350 przeprowadzonych testów A/B i ponad 6,5 mln dolarów na płatne reklamy z dodanim ROI.
Model biznesowy
Biznesowy „Modus operandi” emitenta opiera się w większości na monetyzacji kojarzenia potrzeb jednej strony osób, zwanych potocznie „usługobiorcami”, z możliwościami drugiej grupy, tzw. „zleceniobiorcami”.
Przychody i koszty
Platforma Useme oparła swój model przychodowy głównie o prowizję, która stawka zmienia się w zależności od wielkości zamówienia. Innymi, pośrednimi strumieniami środków są opłaty związane z chęcią wystawienia faktury bądź wysyłkę dokumentów w wersji papierowej pocztą. Dokładne prognozy ich wielkości na koniec bieżącego roku i kolejnych lat, zostanie przedstawiona przy okazji analizowania kondycji finansowej emitenta.
W przypadku kosztów, spółka nie podała dokładnych informacji, natomiast można domyślać się, że są one związane głównie z techniczną stroną platformy, marketingiem oraz wynagrodzeniem pracowników.
Konkurencja
O ile, emitent nie był zbytnio wylewny w kwestii przedstawienia dokładnego strumienia przychodów i kosztów, o tyle zawarł on wzmiankę o konkurencyjnych rozwiązaniach opracowanych przez inne firmy na rynku. Jest to pierwsza, analizowana przeze mnie spółka, która „odważyła” się powiedzieć wprost, że to co oferują, może już być dostarczane przez podobne rozwiązanie innego dostawcy.
Przechodząc do meritum. Według zapewnień zespołu platformy Useme, przedsiębiorstwa prowadzące zbliżoną działalność znajdują się trzech zagranicznych rynkach, tj. tureckim, skandynawskim oraz łotewskim. W przypadku pierwszego państwa, jest to Rimmut – podmiot zarejestrowany w Estonii. W porównaniu do stopnia rozwoju platformy emitenta, jest to dość nowy koncept, który nie posiada aż takiej rozpoznawalności.
W przypadku pozostałych rynków, są to rozwiązania lokalne. Na rynku skandynawskim jest to Frilans Finans, a na rynku łotewskim Solar Staff.
Osobiście uważam, że konkurencje stanowi również izraelska platforma fiver.com, która podobnie jak platforma Useme umożliwia wykonywanie zleceń przez freelancerów.
Z uwagi na różnorodność możliwości, jakie oferuję platforma, spółka wzięła również pod uwagę przedsiębiorstwa i start-upy, które mogą stanowić konkurencję w zakresie rozliczania usług freelancerskich. Na rynku rodzimym, najbardziej zbliżoną propozycję wartości posiadają tzw. inkubatory przedsiębiorczości, a mowa tu głownie o takich graczach jak Twój Startup, AIP czy też Start-up Academy.
Marketing
Stało się to już powszechnym standardem, że emitenci nie informują o obecnych oraz planowanych konkretnych działań marketingowych. Spółka zawarła jedynie wzmiankę o chęci zwiększenia budżetów oraz zespołu do tego przeznaczonego w związku z zamiarem ekspansji prowadzonej na rynki zagraniczne.
Prognozy i plany na przyszłość
Przy okazji udostępniania informacji w zakresie prognozowanych wyników finansowych, spółka zamieściła również planowane ilości nowych rejestracji, a także ilości zawieranych umów.
Prognozy dotyczące nowych rejestracji 2021-2025
Według tego co opublikował emitent, liczba nowych kont krajowych powinna rosnąć w okresie kolejnych 5 lat, średnio o 2,89% rok do roku.
Natomiast w przypadku kont zagranicznych, spółka przewiduje znacznie większych wyników. W przypadku pierwszego roku (jakim jest 2021) spodziewana ilość rejestracji zagranicznych wynosi 2234, a w kolejnym jest to już aż 35 949. Przewidywana roczna stopa wzrostu oscyluje na poziomie 419%.
Prognozy dotyczące ilości zawieranych umów w latach 2021-2025
Podobnie sytuacja wygląda w kwestii ilości zawieranych na platformie umów. Emitent podzielił je na dwa rodzaje. Tzn. na umowy krajowe i zagraniczne.
W przypadku umów krajowych, średnioroczne tempo wzrostu wynosi 31,32%, co powinno skutkować w 2025 liczbą 139 364 dokonanych tego rodzaju transakcji.
W przypadku umów zagranicznych, spodziewane średnioroczne tempo wzrostu jest znacznie wyższe i oscyluje na poziomie 142,91%, a to z kolei daje wynik 140 228 transakcji na koniec 2025 roku.
prognozy dotyczące spodziewanych wyników finansowych w perspektywie 5-letniej;
prognozy dotyczące rozwoju platformy w ujęciu liczby nowych rejestracji oraz zawieranych umów w perspektywie 5-letniej;
zbadanie, weryfikacja i przedstawienie firm stanowiących potencjalną konkurencje dla platformy Useme na rynku;
brak przedstawionej dokładnej struktury kosztów związanych z platforma Useme;
brak przedstawionych konkretnych (obecnych i planowanych) działań marketingowych;
brak wzmianki o dostawcach usług IT;
Kondycja finansowa
Na stronie emisji akcji firmy Useme S.A. został umieszczony dokumenty ofertowy wraz ze sprawozdaniem finansowym za rok 2020 oraz I półrocze 2021 zarówno dla spółki akcyjnej jak i spółki zależnej sp. z o.o. Z uwagi, że operatorem platformy jest druga z wymienionych spółek, postanowiłem przyjrzeć się jej kondycji finansowej.
W przypadku Useme S.A. wszystkie pozycje poza aktywami i pasywami, osiągają wartość 0,00 zł.
Składniki majątkowe za I półrocze 2021 spółki zależnej Useme sp. z o.o.
Wartość aktywów i pasywów, którą odnotował emitent na dzień 30 czerwca bieżącego, była równa 1 921 726,84 zł. Stanowi to wzrost o 48,57% w porównaniu do ich wartości z początku roku.
Aktywa
Największą wartość zasobów majątkowych przedsiębiorstwa Useme sp. z o.o odnotowały aktywa obrotowe. Ich wartość na koniec pierwszych 6 miesięcy bieżącego roku stanowiła 75,59% wartości aktywów, tzn. wynosiły 1 921 726,84 zł . Wśród pozycji składających się tak imponująca wartość można wyróżnić:
- Należności krótkoterminowe [248 560,87 zł]
- 134 459,92 zł to należności od pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług o okresie spłaty do 12 miesięcy; 100 000,00 zł to pozycja inne;
- 13 731,95 zł to należności z tytułu podatków, dotacji, ceł itp.;
- Inwestycje krótkoterminowe [1 191 413,16 zł]
- 344 982,45 zł to środki pieniężne w kasie i na rachunkach bankowych;
- 846 430,71 zł to inne aktywa pieniężne;
- Krótkoterminowe rozliczenia międzyokresowe [ 12 850,95 zł ]
W przypadku aktywów trwałych, których wartość wyliczono na 468 901,86 zł, największą pozycję odznaczają długoterminowe rozliczenia międzyokresowe stanowiące tak naprawdę 100% całej kwoty. Są to inne rozliczenia międzyokresowe.
Pasywa
W przypadku źródeł finansowania Useme sp. z o.o., największą wartość stanowią Zobowiązania i rezerwy na zobowiązania. Ich wartość na dzień 30.06.2021 wynosi 1 870 352,45 zł, na którą składają się:
- Zobowiązania wobec pozostałych jednostek z tytułu podatków, ceł, ubezpieczeń społecznych itp. [1 843 531,41 zł]
- Zobowiązania wobec pozostałych jednostek z tytułu dostaw i usług o okresie wymagalności do 12 miesięcy [26 821,04 zł]
Pozostałe 2,67% wartości pasywów stanowią Kapitał fundusz (własny). Składają się na niego takie pozycje jak:
- Kapitał (fundusz) własny [ 51 374,39 zł]
- Kapitał (fundusz) podstawowy [137 881,70 zł]
- Zysk (strata) netto [ 168 923,13 zł]
Przychody i koszty
Przychody marki Useme w latach 2018-2020 oraz w I półroczu 2021.
wdt_ID | Rok | Przychód |
---|---|---|
2 | 2018 | 3.271.784,74 |
3 | 2019 | 21.858.550,74 |
4 | 2020 | 32.445.703,64 |
5 | Q1-Q2 2021 | 25.443.790,30 |
Prezentowane dane sięgają roku 2018, od którego to emitent konsekwentnie generuje coraz to wyższe przychody. Na koniec 2019 roku wynosiły one aż 21 858 550,74 zł i były o 568% wyższe w porównaniu do roku poprzedzającego. W kolejnym roku (co prawda już nie tak spektakularnie) wynik ten został zwiększony o dodatkowe 49%. Można uznać to za mały sukces, tym bardziej, że był to trudny okres dla światowej gospodarki z uwagi na rozprzestrzenianie się pandemii wirusa COVID-19.
Niestety, tego samego nie można powiedzieć o wartościach EBITDA oraz pozycji Zysk/Strata. Spółka na koniec 2018 roku odnotowała 88 511,41 zł wartości EBIDTA, a także 61 477,95 zysku. Niemniej jednak w kolejnych latach pozycje te przyjęły już wartości ujemne. Jak zapewnia sam emitent wynika to głównie z faktu reinwestowania przez niego zarobionych środków w rozwój spółki.
Na koniec I półrocza 2021 roku, marka Useme może pochwalić się (ponownie) dodatnimi wartościami, w postaci 177 102,39 zł wartości EBITDA oraz 168 923,13 zł zysku.
Czy powyższe wartości ulegną deprecjacji, to się okaże na początku przyszłego roku?
Sam emitent według przygotowanych, na podstawie danych historycznych, prognoz twierdzi, iż wartość samej EBITDA ulegnie zwiększeniu nawet o 45%.
Prognozowane wartości przychodów oraz EBITDA na lata 2021-2025.
wdt_ID | Rok | Przychód | EBITDA |
---|---|---|---|
2 | 2021 | 54.394.813 | 257.670 |
3 | 2022 | 88.995.144 | 434.873 |
4 | 2023 | 157.653.249 | 2.395.235 |
5 | 2024 | 254.268.809 | 4.691.157 |
6 | 2025 | 400.519.603 | 11.592.445 |
I chociaż już ten wynik mógłby wywołać pozytywne zaskoczenie, to jak widać nie jest to szczyt możliwości spółki, która celuje znacznie wyżej. Już na koniec 2022 roku, emitent planuje wygenerować przychód o łącznej wartości prawie 89 mln zł, który miałby pozwolić na odznaczenie 434 873 zł wartości EBITD-y. W kolejnych latach wygląda to jeszcze bardziej obiecująco. Rok 2023 to przychody grubo przekraczające 100 mln zł. Natomiast rok wieńczący prognozę to już okres dający prawdziwe powody do świętowania, tzn. ponad 200 mln zł przychodu i dokładnie 11 592 445 zł wartości EBITD’y.
Czytając powyższe wartości, łatwo popaść w spirale zachwytu, która jest nakręcana przez rosnące rok do roku prognozowane wartości. W związku z tym, zanim przejdę do podsumowania tej sekcji, postanowiłem uważniej przyjrzeć się strukturze kosztów, jakie spółka zależna poniosła w całym 2020 roku oraz w I półroczu 2021.
Useme sp. z o.o. w okresie od stycznia 2021 do czerwca 2021 poniosła koszty związane z prowadzoną działalnością operacyjną na łączną kwotę 25 272 872,61 zł. Składały się na nie:
- Zużycie materiałów [ 12 075,00 zł]
- Usługi obce [ 2 558 882,50 zł ]
- Podatki i opłaty [116 641,90 zł]
- Wynagrodzenia [ 22 619 466,29 zł]
- Ubezpieczenia społeczne [71 105,48 zł]
- Pozostałe koszty rodzajowe [206 690,72 zł]
W 2020 roku wartość wszystkich kosztów związanych z działalnością operacyjną wyniosła 32 445 703,64 zł. Można rzec, że jest to nie wiele więcej, aniżeli obecnie odnotowuje spółka. Ale, poziom przychodów jest również zbliżony. Spółka na koniec 2020 roku odnotowała prawie 32,5 mln zł przychodu, natomiast już w połowie bieżącego roku było to 25 443 790,30 zł.
Wnioski: Sytuacja finansowa Useme S.A. oraz spółki zależnej ( w szczególności) nie jest zła. Powiedziałbym nawet, że jest wręcz dobra. Co prawda, za ostatni rok emitent poniósł stratę netto w wysokości 254 944, 74 zł, ale należy pamiętać, że spółka wszelkie wolne środki, reinwestowała w platformę. Obecnie, na koniec I kwartału bieżącego roku wróciły wartości dodatnie (tzn. zysk.). Oczywiście nie oznacza, to, że spółka ponownie nie zaliczy straty na koniec roku. Natomiast wszelkie rokowania są obiecujące podobnie jak prognozy (przygotowane przez emitenta), których akurat do końca nie brałbym na poważnie.
Prezentowane wzrosty osiąganych wyników są jak najbardziej możliwe w perspektywie dwóch pierwszych lat prognozy , tj. 2021-2022. Wartości dla dalszych okresów uważam za zbyt przeszacowane, ale jednocześnie również nie można ich do końca wykluczyć.
Wycena
Na podstawie ceny akcji serii D oraz oferowanej ich ilości , wycena emisyjna* prezentuje się następująco:
Post-money valuation= 69 672 015 zł
Pre-money valuation= 67 172 805 zł
Pomimo dużej sympatii do spółki, nie zgodzę się z wyceną. Patrząc na obecne wyniki finansowe (nie prognozy), spółka nie jest warta aż prawie 70 mln zł. Jest to wycena, która mogłaby być uzasadniona w przypadku realizacji chociaż części prognoz zawartych w materiałach marketingowych.
* W wyliczeniach nie uwzględniono prywatnej subskrypcji akcji serii C.
Emisja
Oferta publiczna akcji nowej serii D spółki Useme S.A. rozpoczęła się dwa dni temu, tj. , na platformie crowdway.pl. Datę zakończenia prowadzonej kampanii crowdfundingowej przewidziano na 10 listopada.
Potencjalni inwestorzy mogą nabyć łącznie 79 340 sztuk akcji serii D (struktura cenowa w tabeli poniżej). Stanowi to 3,58% wszystkich akcji spółki ( po zarejestrowaniu akcjonariuszy serii C), w zamian za 2 499 210 zł.
Ilość i cena oferowanych akcji serii D.
wdt_ID | Lp. | Seria Akcji | Cena za 1 szt. akcji | Ilość akcji |
---|---|---|---|---|
1 | 1. | D | 31,50 | 79.340 |
Prezentowana cena emisyjna 1 sztuki akcji serii D może nie zachęcać do zakupu. I po części mam podobne odczucia. Kwota 31,50 zł to trochę dużo, nawet jak na perspektywiczną firmę.
Jaki jest główny powód emisji?
Oczywiście jak to zwykle bywa, jest to potrzeba pozyskania nowych środków. W przypadku omawianego emitenta, jest ona związana z rozwojem prowadzonej działalności biznesowej, w tym ekspansji na rynki zagraniczne.
Struktura rozdysponowania zebranych środków z emisji akcji serii D.
Pula planowanych do zebrania środków w kwocie 2 499 210 zł tak naprawdę przewidziana jest na dwa cele.
Pierwszym z nich jest wspomniana już ekspansja zagraniczna platformy Useme, która według spółki ma kosztować ją 1 499 210 zł (59,98% środków). W działaniu tym, emitent upatruje szanse na pozyskanie nowych użytkowników swojego produktu, zwiększenia rozpoznawalności marki, a zarazem wzmocnienia jej pozycji na rynku międzynarodowym. W tym kierunku, zespół Useme dokonał również badania rynku freelancingu oraz nastawienia jego uczestników. Na podstawie uzyskanych wyników, spółka przygotowała listę krajów wraz z planem konkretnych czynności, do których na początku chce wyjść ze swoją propozycją wartości. Dodatkowo, w ramach wyżej wspominanych działań spółka chce prowadzić działania marketingowe o zwiększonym budżecie i zespole ( koszt ok. 100 000 zł).
Drugim celem, którego „koszt” opiewa na okrągły milion złotych, jest usprawnienie platformy o takie aspekty jak automatyzacja dokonywanych rozliczeń oraz integracja z kanałami płatności*. Poza czynnościami stricte technicznymi, emitent przewiduje zwiększenie posiadanego obecnie zespołu IT o dodatkowe osoby.
Spółka chce również zintensyfikować swoje działania na podnoszeniu poziomu bezpieczeństwa za pomocą implementacji rozwiązań technologii blockchain.
* Zespół platformy Useme rozpatruje również możliwość rozliczania się za pomocą kryptowalut.
Wnioski: Useme S.A. posiada całkiem ciekawy plan w kwestii rozdysponowania zebranych środków. Przedstawione działania mają doprowadzić do osiągnięcia mierzalnych wyników, które na końcu składają się na przychód i zysk przedsiębiorstwa. To co chciałbym podkreślić to również fakt, iż emitent już dziś przygotowuje się do ich podjęcia – mam tu na myśli głównie wykonane badanie rynków zagranicznych, które spółka rozważa jako pierwsze do „zdobycia”.
W kwestii ceny emisyjnej akcji, podtrzymuje swoje zdanie – jest zbyt wysoka.
Debiut na giełdzie i inne korzyści
Pomimo, początkowo dobrego odbioru spółki, mój zachwyt nieco zmalał na wieść o braku konkretnej propozycji korzyści skierowanej do przyszłych akcjonariuszy.
Debiut giełdowy
W materiałach marketingowych, emitent zamieścił wzmiankę o chęci debiutu spółki Useme S.A. w 2023 roku. Jednakże, żadne wiążące decyzje nie zapadły i termin ten może ulec zmianie.
Polityka dywidendowa
Zarząd spółki nie zamieścił żadnych informacji odnośnie polityki dywidendowej.
Wniosek: Osobiście uważam, ze zarząd spółki mógł bardziej postarać w kwestii wynagrodzenia swoich przyszłych inwestorów.
Podsumowanie
Wniosek: Useme S.A. to spółka technologiczna o ciekawej historii. Produkt, jakim dysponuje, został w pełni wykonany przez omawiany podmiot i rozwijany w ciągu ostatnich 8 lat. Co prawda, w trakcie wspomnianego okresu, nadażały się gorsze momenty, które owocowały ujemnymi wynikami finansowymi, jednakże trzeba pamiętać, że był to również czas inwestycji.
To co należy na pochwałę to dokonane przez spółkę analizy rynku pod kątem możliwej konkurencji jak również szans do ekspansji na rynki zagraniczne (co ma stać się faktem po przeprowadzeniu emisji). Dodatkowo, spółka przygotowała prognozy dotyczące rozwoju platformy w ujęciu liczby dokonywanych rejestracji czy zawieranych umów.
Pomimo, dość wysokiej ceny emisyjnej akcji, warto przy rozpatrywaniu możliwości inwestycyjnych wziąć pod uwagę akcje spółki Useme S.A. Aspektem przemawiającym na plus emitenta jest perspektywiczny rozwój w kolejnych latach, który może dać spółce pozycje lidera w tego typu platformach.
Uwaga !!! Jak już to wielokrotnie zaznaczałem w wielu artykułach, prezentowane przeze mnie analizy nie stanowią oferty inwestycyjnej, ani nie są zachętą do inwestowania w akcje analizowanej spółki. Powyższy artykuł stanowi jedynie subiektywną opinię na temat podmiotu.
spółka o ponad 5-letniej historii;
dobrze przemyślany i rozwijany koncept biznesowy w postaci platformy pośredniczącej w łączeniu potrzeb klientów poszczególnych segmentów z osobami o odpowiadających umiejętnościach i kompetencjach;
stworzenie dodatkowych udogodnień w postaci sposobu rozliczeń oraz możliwości wykonywania usługi przez osoby nie posiadające jednoosobowej działalności gospodarczej;
zweryfikowany rynek pod względem możliwej konkurencji;
wykonane badania rynków zagranicznych i ich sklasyfikowania pod względem kolejności ich zdobycia;
dobra kondycja finansowa przedsiębiorstwa;
trafne ( z ujęcia biznesowego) decyzje dotyczące kolejnych kroków w zakresie rozwoju prowadzonej działalności biznesowej;
ujemne wyniki finansowe w latach 2019-2020;
zbyt wysoka cena emisyjna akcji jak również wycena emisyjna przedsiębiorstwa;
brak wartościowej ( z punktu inwestora) propozycji dotyczącej korzyści z posiadanych akcji
brak opracowanej polityki dywidendowej
niepewny debiut giełdowy w 2023 r.
brak pewności co do posiadania przez emitenta planu w zakresie działań marketingowych oraz działań związanych z wejściem na rynki zagraniczne;