Nie od dziś wiadomo, że jednymi z „lepszych” (o ile można tak powiedzieć) pomysłów na biznes są koncepcje oparte o generowanie wymiernej wartości w rozwiązywaniu konkretnego problemu jakie napotyka społeczeństwo. Po za „zwykłymi” trudnościami, istnieje również szereg innych bolączek związanych ze stanem zdrowia, które stanowią jednocześnie idealną okazję do budowania dochodowego produktu bądź usługi.
Przewagą biznesów opartych o rozwiązania dla takich oraz podobnych grup społecznych jest fakt, jakim jest niekończący się rynek. Jak to mawiał klasyk – nieustające źródło pieniędzy. Osoby głuchonieme nie zaczną nagle słyszeć, a niewidomi widzieć (smutne, ale prawdziwe). Natomiast można opracowywać rozwiązania w oparciu o technologię, która spowoduje większą dostępność do rzeczy oferowanych przez świat dla wspomnianych jednostek.
Przykładem firmy, która wykorzystuje taki stan rzeczy jest Migam „RKPK” spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo-akcyjna. Przedsiębiorstwo opracowało własne produkty, które ułatwiają osobom słabosłyszącym i głuchoniemym funkcjonowanie w codziennym życiu. Jednym z proponowanych rozwiązań jest nawet narzędzie e-commercowe ułatwiające proces sprzedaży. Spółka planuje debiut na rynku NewConnect już w przyszłym roku.
O tym czym dokładnie zajmuje się wspomniany emitent i jak wygląda jego kondycja finansowa, dowiecie się z poniższej analizy. Mam nadzieje, że rozwieje to wasze wątpliwości w kwestii zakupu pakietu akcji tej firmy.
Zaczynamy!
Migam "RKPK" sp. z o.o. s.k.a. - podmiot z nagrodami
Według danych zamieszczonym w Krajowym Rejestrze Sądowym, spółka komandytowo-akcyjna MIGAM zostało zarejestrowane 12 stycznia 2015 roku z siedzibą w Warszawie przy ulicy Józefa Hauke-Bosaka 16A. Komplementariuszem podmiotu jest przedsiębiorstwo RKPK w formie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (powstałe w 2010 roku), a komandytariuszem Pan Piotr Gniadzik. Jak zapewnia sam emitent, jego działalność powstała w wyniku połączenia pasji do technologii z tworzeniem usług wspierających dostępność głuchoniemych. Obecnie w swoim portfolio, przedsiębiorstwo dysponuje dwoma gotowymi produktami oraz usługą tłumaczenia Polskiego Języka Migowego (PJM). Do tego wrócę w kolejnej części artykułu.
Spółka ,od momentu powstania, brała udział w licznych inicjatywach społecznych, a także uczestniczyła w konkursach krajowych i międzynarodowych. Na przestrzeni 11 lat, emitent uzyskał aż 30 nagród za jeden ze swoich produktów jakim jest tłumacz o nazwie MIGAM. Wśród najbardziej prestiżowych można nadmienić:
- Statuetka Aulera (2013);
- Nagroda Virgin Academy z rąk Richarda Bransona (2013);
- Finalista Chivas Venture (2016);
- Nagroda: 60 000 $
Dodatkowo, ówczesny zespół emitenta brał udział w 2-letnim programie edukacyjnym ELITE organizowanym przez Giełdę Papierów Wartościowych w Londynie, a także zainicjował i wspierał finansowo produkcję filmową „Znaki” – dokument o życiu osób głuchoniemych.
Obecnie kapitał zakładowy spółki wynosi 223 918,00 zł ( opłacony w całości), który się dzieli na 223 918 akcji o wartości 1,00 zł. Szczegółowa struktura została zaprezentowana na poniższym diagramie.
Struktura akcjonariatu MIGAM "RKPK".
Wiatr w żagle.
Diałalność biznesowa zespołu MIGAM „RKPK” nabrała rozpędu po wejściu w życiu ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnianiu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Na jej mocy został powołany Rządowy Program Dostępności Plus, który zapewniam osobom głuchoniemym prawo do komunikacji w ich naturalnym języku, tj. Polskim Języku Migowym (tzw. PJM). Przepis ten dotyczy placówek oferujących usługi powszechne, w tym placówki urzędowe, medyczne oraz banki. Co więcej, od 6 września bieżącego roku, możliwe będzie egzekwowanie przestrzeganie wprowadzonych przepisów i ewentualne nakładanie kar pieniężnych w wyniku ich łamania.
Wniosek: Spółka sama w sobie nie budzi zastrzeżeń. Z uwagi na rok rozpoczęcia działalności oraz zdobyte nagrody i wyróżnienia można powiedzieć, że dysponuje doświadczeniem oraz renomą, którą udało się jej uzyskać w tym okresie czasu.
Ommio.io i Migam - rewolucja w komunikacji
Emitent w swoim portfolio posiada dwa produkty o nazwie Migam Online oraz Ommi.io, a także oferuje usługę tłumaczenia dokumentów i filmów na Polski Język Migowy.
Pierwszy z nich to nic innego jak platforma służąca do zdalnego łączenia się z tłumaczem języka migowego za pomocą dowolnego urządzenia wyposażonego w kamerę, mikrofon i dostęp do internetu. Zamysłem całego projektu było stworzenie prostego w obsłudze i niezawodnego narzędzia, które pozwoli na obsługę głuchoniemych klientów. Na dzień emisji, spółka chwali się 200 klientami oraz 240 000 obsłużonych połączeń.
Drugi produkt to po prostu narzędzie stanowiące wsparcie w procesie sprzedaży obecnej platformy e-commercowej , potocznie zwane sprzedażowe. Wbrew panującemu przekonaniu o łatwości dokonywania zakupów w internecie, wielokrotnie zdarza się, że potencjalni klienci są odsyłani przez tzw. chat boty do bezpośredniego kontaktu z przedstawicielem danej firmy bądź nawet odbycia wizyty w jej placówce. Pomijając czasy „COVID’owe” nie stanowi to wielkiego problemu dla większości osób. Jednakże dla osoby głuchoniemej, wciąż może to być bariera nie do przejścia w sposobie komunikacji.
Platforma Ommi.io pozwala przeprowadzić cały proces sprzedażowy po przez wideo-chat. Przedstawiciel handlowy otrzymuje wszelkie niezbędne narzędzia do prezentacji danego produktu, utworzenia rozmowy grupowej z pozostałymi doradcami jak również może łączyć się bezpośrednio z każdego urządzenia przenośnego. Natomiast, manager działu sprzedażowego otrzymuje dodatkowo podgląd do statystyk i bazy danych osób, które uczestniczyły w rozmowie. Dzięki temu zyskuje on dostęp do informacji o ich upodobaniach. Klient natomiast otrzymuje przede wszystkim dokonanie zdalnego zakupu bez zbędnego wychodzenia z domu, możliwość zasięgnięcia opinii eksperta, jak również otrzymania połączenia zwrotnego od firmy.
Dodatkowo jak zostało to nadmienione na początku paragrafu, emitent oferuje usługę tłumaczenia dokumentów i filmów na Polski Język Migowy. Za każdą stronę dokumentu A4 bądź (w przypadku produkcji filmowej) każdą nagraną minutę pobiera opłatę.
Każda z przedstawianych przez emitenta propozycji wartości stanowi moim zdaniem trafne narzędzie bądź usługę, która wypełnia pewną niższe na rynku.
Ommi.in to świetne uzupełnienie platform e-commercowyc, których obecnie jest jak grzybów po deszczu. Pozbawione są one jednak dopracowanego procesu sprzedażowego, który pozwoliłby na generowanie większych przychodów bez konieczności stwarzania sytuacji, w której klient opuszcza stronę nie dokonując zakupu.
Tłumacz MIGAM stwarza idealny element konkurencyjny. Jego implementacja pozwala firmom wyróżnić się z pośród innych podobnych, a przecież osoba głuchoniema to taki sam klient jak osoba w pełni sprawna.
Wsparcie popytu na produkt z uwagi na Rządowy Program Dostępności Plus.
Narzędzie e-commerc’owe Ommi.io może być mylnie kojarzone z kolejną platformą sprzedażową.
Zespół
W materiałach marketingowych, emitent wymienia 4 osoby, które aktywnie uczestniczą w rozwijaniu spółki. Są to postacie o różnym doświadczeniu i kompetencjach, które wbrew pozorom nie tylko się nawzajem uzupełniają, ale również stanowią wystarczający zasób do budowania wartości dodanej spółki w obranej przez siebie dziedzinie.
- Przemek Kuśmierek – Prezes, założyciel i akcjonariusz
- posiada 10-letnie doświadczenie jako przedsiębiorca
- Twórca projektu PracaBezBarier.eu
- laureat nagrody Digital Shapers w obszarze „innowacje i technologie„
- posiada 10-letnie doświadczenie jako przedsiębiorca
- Piotr Gniadzik – Dyrektor Zarządający
- posiada 15-letnie doświadczenie w bankowości, którą 5 lat temu porzucił na rzecz spółki MIGAM
- Nadzorował wdrożenie obydwu projektów u dużych klientów;
- Platforma Ommi.io dla LG
- Tłumacz Migam dla BNP Paribas i Banku Pocztowego;
- Arkadiusz Poński – Dyrektor Technologiczny (CTO)
- posiada 14-letnie doświadczenie w branży IT ( budowanie i wdrażanie systemów) oraz zarządzanie zespołami
- brał czynny udział przy budowie start-p’ów technologicznych , m.in. GdziePoLek.pl
- specjalizuje się w technologii wideo oraz w rozwiązaniach cloudowych.
- Paweł Potakowski – Specjalista ds. Dostępności
- prezes spółki partnerskiej Praca Bez Barier;
- były uczestnik TOP500 Innovators
- posiada doświadczenie w marketingu;
- Diana Klimczewska- Koordynator Działu Tłumaczy
- posiada 12-letnie doświadczenie jako tłumacz
- natywną użytkowniczka Polskiego Języka Migowego
- odpowiadała za tłumaczenie m.in. kampanii BNP Paribas
- posiada 12-letnie doświadczenie jako tłumacz
To co chciałbym podkreślić w tym miejscu, jest fakt, iż spółka na codzień zatrudnia osoby głuchonieme lub słabo słyszące, które stanowią 40% całkowitej liczby pracowników.
Z kolei to tylko potwierdza fakt, iż spółka ma świadomość o realnych problemach i potrzebach osób cierpiących na tą niepełnosprawność. To co dodatkowo można wysnuć na podstawie tej informacji (a nie do końca może być PR-owo dobre) to możliwość otrzymywania przez emitenta refundacji kosztów związanych z zatrudnianiem osób niepełnosprawnych.
Model biznesowy
Emitent swoją działalność prowadzi w oparciu o 3 niezależne od siebie źródła przychodu. Każde z nich generowane jest przez produkt oraz usługę, które wyróżniają się funkcjonalnością w innym obszarze.
Portfolio produktowo-usługowe spółki.





Źródło: Emitent
Spółka czerpie przychody z tłumaczeń dokumentów oraz materiałów filmowych w Polskim Języku Migowym (PJM), tłumacza „Migam” wdrażanego w firmach i instytucjach publicznych, a także z narzędzia e-commercow’ego ułatwiającego zakup przez internet osobom głuchoniemym. Niestety, emitent nie podał dokładnych informacji odnośnie stawek płaconych przez klientów w zamian za korzystanie z produktów spółki jak i prognoz dotyczących przychodów generowanych per produkt. Drogą dedukcji można wnioskować, iż poza ceną związaną z implementacją któregoś z oferowanych produktów, emitent „żąda” opłaty abonamentowej. Jednak wciąż jest to tylko domniemanie.
A szkoda… .
Z informacji, które mogą świadczyć o dobrym modelu biznesowym jest grono obsłużonych klientów jak i posiadanych przez emitenta partnerów.
Liczba klientów Migam "RKPK"
Na koniec 2018 roku, spółka posiadała 80 klientów, natomiast dwa lata później ich liczba zwiększyła się 2,5 krotnie osiągając 200 klientów. Wzrost liczby konsumentów ( z całym szacunkiem dla proponowanego rozwiązania) może wynikać z faktu wejścia w życie ustawy z dnia 19 lipca 2019 roku o zapewnieniu dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami. Co więcej od 6 września bieżącego roku, w przypadku braku możliwości komunikacji w języku migowym, zostaną nałożone kary na instytucje publiczne oraz przedsiębiorstwa.
Infografika nr. 2 Klienci MIGAM "RKPK" Sp. z o.o. S.K.A.





















3 niezależne źródła przychodu;
Pokaźne grono klientów świadczące o jakości oferowanych produktów i usług przez spółkę;
Brak przedstawionego modelu sprzedażowego oferowanych produktów i usług;
Brak danych prognostycznych w zakresie ilości sprzedanej danej usługi bądź danego produktu;
Sytuacja finansowa
W dokumencie ofertowym, emitent zamieścił sprawozdanie finansowe za okres od 01 stycznia 2020 roku do 31 grudnia tego samego roku. Z zawartych tam danych finansowych wynika, iż zmianom uległo kilka istotnych wskaźników.
Wybrane pozycje z dokumentów finansowych
Emitentowi przede wszystkim udało się zwiększyć przychody netto ze sprzedaży o 59,95%, z poziomu 1 245 999,36 zł do poziomu 1 993 017,58 zł. Wzrostowi uległy również koszty prowadzonej działalności operacyjnej, ale w ogólnym rozrachunku spółka zamknęła rok z zyskiem netto na poziomie 215 787,80 zł. Wynika to głównie z otrzymanych dotacji i pozostałych przychodów operacyjnych. Gdyby nie one spółka prawdopodobnie zamknęła by rok ze stratą – 5 635,55 zł. Chociaż biorąc pod uwagę rok poprzedzający, kiedy to spółka odnotował stratę netto aż w wysokości – 58 418,37 zł, można powiedzieć, że i tak nie jest to tragiczny wynik. Do wspomnianych dotacji, wrócę za chwilę.
W publikowanych dokumentach możemy również zauważyć poprawę w regulowaniu przez spółkę zobowiązań krótkoterminowych. W trakcie 12 miesięcy, zarządowi udało się zmniejszyć poziom zaciągniętych kredytów i pożyczek o 19,41%. Natomiast pojawiły się zobowiązania długoterminowe w wysokości 130 567,70 zł. Dodatkowo, zwiększyły się również należności krótkoterminowe spółki, za sprawą pojawienia się nowych od jednostek powiązanych oraz wzrostu obecnych od pozostałych jednostek o 44,94%.
To co zasługuje na uwagę w kwestii otrzymywanej przez spółkę pomocy finansowej, mieści się na stronie rejestr.io. Po wpisaniu numeru KRS emitenta moim oczom ukazały się podstawowe informacje o spółce, jak również informacja o środkach przekazywanych w ramach wsparcia. Mówiąc krótko, jej wielkość jest zacna.
Łączna wielkość otrzymanej pomocy publicznej w latach 2016-2020
Jak widać na powyższym wykresie, największą łączna pomoc spółka otrzymała w 2016 roku. Była ona równa kwocie 421 000 zł. Prawie wszystkie środki (99,35%) zostały udzielone w formie pomocy de minimis od Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości (AIP). Pozostałe procenty stanowią refundacje od prezesa zarządu Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach subsydiów na rekrutację osób niepełnosprawnych. Tak jak wspominałem wcześniej, jest drugi (ukryty) cel zatrudniania osób niepełnosprawnych 🙂 .
Środki udzielane spółce w latach 2017-2018 dotyczyły głownie rozłożenia zaległości na raty przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych oraz Urząd Skarbowy. Została udzielona dotacja na poziomie 67 500 zł od techBrainers Sp. z o.o. Pozostałe wsparcie dotyczyło niewielkich kwot (najczęściej kilkuset złotowych) przekazywanych przez AIP w takiej samej formie jak w latach ubiegłych.
Drugą znacząc pomoc, emitent uzyskał w 2019 roku od Polskiego Holdingu Innowacji łączną kwotę 296 800 zł (również jako pomoc de minimis). Natomiast kwoty udzielane w 2020 roku były związane głównie z szeroko ówcześnie zakrojoną akcją wsparcia zmniejszającą negatywne skutki pandemii COVID-19.
Wniosek: Sytuacja finansowa spółki nie należy do najgorszej, co nie oznacza, że jest ona satysfakcjonująca. Moje zmieszanie budzi ilość otrzymywanej pomocy od firm i pozostałych instytucji, jak również fakt o rozkładaniu na raty zaległości w tak ważnych instytucjach jak ZUS czy Urząd Skarbowy. W roku ubiegłym emitentowi ( wyłączając uzyskane dotacje i pozostałe przychody) udało się zniwelować stratę z roku 2019 do poziomu – 5 635,55 zł. Kluczowym pytaniem jest, czy w bieżącym okresie rachunkowym, spółce uda się wygenerować dodatni zysk bez konieczności korzystania z zewnętrznych środków wsparcia.
Wycena
Na podstawie ceny akcji serii I oraz oferowanej ich ilości równej łącznie 12 000 sztukom, wycena emisyjna prezentuje się następująco:
Post-money valuation= 22 800 000 zł
Pre-money valuation= 24 000 000 zł
Osobiście uważam, że na dzień dzisiejszy spółka nie jest warta aż 22 mln a tym bardziej 24 mln ( po emisji akcji). Faktycznie, potencjał drzemiący w produktach emitenta jest duży. Dodatkowo jest on wspierany przez uchwaloną w 2019 ustawę. Jednakże, póki co jest to zbyt mało, aby wycena kreowała się na tak wysokim poziomie. Tym bardziej, że jak można było zaobserwować powyżej, emitent bez wsparcia funduszy z zewnątrz nie jest w stanie wygenerować zysku.
Parametry emisji
Trwająca emisja akcji firmy Migam „RKPK” sp. z o.o. s.k.a. rozpoczęła się 11 sierpnia bieżącego roku i planowo ma trwać do 22 października bieżącego roku. Łączna ilość akcji emitowanych w ramach tej emisji wynosi 125 000 sztuk (struktura cenowa w tabeli nr. 1). Emitent oferuje 5% wszystkich akcji , co w porównaniu z większością ofert, można powiedzieć, że jest standardowym zabiegiem. Próg powodzenia emisji został wyznaczony na kwotę 60 000 zł równą zakupowi 600 akcji serii I.
Ilość i cena emitowanych akcji MIGAM "RKPK" sp. z o.o. S.K.A.
wdt_ID | Lp | Seria Akcji | Cena 1 szt. Akcji | Ilość akcji |
---|---|---|---|---|
1 | 1 | I | 100.00 zł | 12.000 |
Spółka w ramach prowadzonej emisji chce pozyskać 1 200 000 zł, które planuje przekazać na rozwój kwestii marketingowych, technicznych i prawnych związanych z przygotowaniem kanałów sprzedaży dla usług Tłumacz Migam i Ommio.io w modelu Saas. Obejmuje on stworzenie narzędzia dostępnych dla klientów online umożliwiających samodzielne zawarcie umowy, a co za tym idzie uruchomienie również usługi.
Struktura rozdysponowania zebranych środków z emisji akcji serii I
W przypadku 100% uzbierania środków, emitent chce w pierwszej kolejności wyposażyć tłumacz „Migam” w dodatkowe 2 języki. Nie jest to zbyt droga inicjatywa – zaledwie 0,5% (60 000 zł) łącznej puli planowanej do uzbierania kwoty.
W drugiej kolejności są wszelkie działania prawne i organizacyjne związane z ekspansją spółki na dwa rynki zagraniczne. Niestety emitent nie zdradził, które dokładnie kraje miał na myśli. Koszt całego przedsięwzięcia ma oscylować w granicach 240 000 zł. Dopiero po wykonaniu wyżej wspomnianych czynności, spółka ma zamiar podjąć się kwestii technicznych związanych z usługami oferowanymi w ramach narzędzi Tłumacz Migam oraz Ommi.io w modelu SAS. Na ten cel, zarząd chce przeznaczyć 50% zebranych środków , tj. 600 000 zł.
W celach emisyjnych, spółka wymieniła również debiut przedsiębiorstwa na regulowanym rynku jakim jest NewConnet Według wyliczeń spółki, zabieg ten ma pochłonąć aż 300 000 zł, czyli 25,0% środków pochodzących z emisji.
Wniosek: Cele emisyjne oraz środki jakie dany emitent chce przeznaczyć to tak naprawdę pojęcie względne. Tak naprawdę trudno jest ocenić, co w pierwszej kolejności spółka potrzebuje aby wykonać. Natomiast, w przypadku Migam „RPKP” bardzo wyraźnie widać dobrze przemyślany plan. Spółka w pierwszej kolejności chce ukończyć swój produkt, wejść na rynki zagraniczne i dopiero wtedy rozwijać dalej posiadane produkty. Uważam, że jest to rozsądne posunięcie, ponieważ nie blokuje to działań biznesowych spółki, a jednocześnie pozwala zwiększać swój udział w rynku i dostosowywać produkty do reakcji otrzymywanych z rynku.
Korzyści wynikające z posiadanych akcji
Jedna z bardziej ciekawszych ( z punktu inwestycyjnego) sekcji, która mówi, kiedy spółka znajdzie się na giełdzie.
Otóż, emitent zapewnia, że chce wejść na giełdę NewConnect w połowie 2022 roku. Co prawda nie podjął on jeszcze żadnych oficjalnych kroków świadczących o szczerości deklaracji. Jednakże, w jednym z celów emisyjnych, zarząd umieścił debiut na rynku regulowanym. Według komunikatu spółki, po zakończeniu emisji akcji, Pan Przemysław Kuśmierek wraz z pozostałymi członkami zespołu przystąpi do czynności przygotowujących spółkę do wyczekiwanego debiutu. Pierwszym krokiem (zostało to już oficjalnie przyznane) jest przekształcenie obecnej formy prawnej organizacji, tj. sp. z o.o. s.ka. w spółkę akcyjną.
W kwestii dywidendy, emitent nie podał żadnych informacji. Jedynym pocieszeniem jest fakt, iż w przypadku rozczarowania, spółka pomaga akcjonariuszom w odsprzedaży akcji po przez poszukiwanie nowego nabywcy bądź dokonania skupu przez nią samą.
Podsumowanie
Wniosek: Przedsiębiorstwo Migam „RKPK” Sp. z o.o. S.K.A. to firma, która swoją propozycje wartości skupia na problemie społecznym jakim jest niepełnosprawność osób głuchoniemych. Oferowane przez spółkę produkty w postaci tłumacza PJM „Migam” czy narzędzia e-commercowego wspierającego proces zakupowy „Ommi.io” stanowią świetną propozycję wartości, którą rynek zaadoptuje w taki czy inny sposób. Ponadto emitent dysponuje jeszcze jednym niezależnym źródłem generowania przychodów w postaci realizacji usługi tłumaczeń stron dokumentów czy filmów w PJM. Potwierdzeniem tak mocnego zestawu jest chociażby klientela firmy w postaci banków czy pozostałych instytucji, jak również zdobyte przez nią nagrody i wyróżnienia.
Niestety, to co może i faktycznie nawet budzi niepokój to kondycja finansowa przedsiębiorstwa. Począwszy od wielkości i ilości wsparcia, jakie ono otrzymało, przez wyniki finansowe za 2020 rok, aż po fakt rozkładania na raty zaległości wobec takich jednostek administracji publicznej jak ZUS czy Urząd Skarbowy. Dodatkowo nie ma możliwości zweryfikowania założeń modelu sprzedażowego oferowanych produktów. Mimo, iż rozsądek podpowiada by wstrzymać się z zakupem pakietu akcji, uważam, że warto zainwestować pewną kwotę pieniędzy. Jako jednym z powodów można podać charakterystykę rynku, na którym spółka prowadzi działalność a także wynikającą z tego dużą perspektywę rozwoju oraz zdominowania rynku (szczególnie z uwagi na nowe narzędzie e-commercowe „Ommi.io”).
Uwaga !!! Jak już to wielokrotnie zaznaczałem w wielu artykułach, prezentowane przeze mnie analizy nie stanowią oferty inwestycyjnej, ani nie są zachętą do inwestowania w akcje analizowanej spółki. Powyższy artykuł stanowi jedynie subiektywną opinię na temat podmiotu.
Przedsiębiorstwo, które istnieje już pare lat na rynku, z wypracowaną renomą oraz posiadanymi licznymi nagrodami i wyróżnieniami na swoim koncie.
Produkty w postaci tłumacza „Migam” oraz narzędzia e-commerc’owego „Ommi.io” to świetne uzupełnienie niższy na rynku.
Usługa tłumaczenia dokumentów oraz filmów stanowi dobre uzupełnienie modelu biznesowego jako niezależnego strumienia przychodów.
Fakt zatrudniania osób słabo słyszących i głuchoniemych stanowi nieoceniony zasób przy pracach nad produktami spółki.
„Dziwna” sytuacja finansowa spółki, która z jednej strony daje wrażenie firmy o stabilnych dochodach, a z drugiej strony fakty w postaci otrzymywanych dotacjach czy rozłożeniach na raty zadłużeń w ZUS’ie czy Urzędzie Skarbowym.