Branża IT przeżywa prawdziwy rozkwit pod względem ilości tworzonych rozwiązań, a w związku z tym i podmiotów gospodarczych. Zjawisko to jest głównie wspierane po przez zapotrzebowanie jakie występuję wśród firm z pozostałych branż. Ilość zapytań ofertowych oraz zamówień winduje to coraz wyżej obecne stawki nie tylko usług, ale również i płac.
W przeciągu ostatnich trzech miesięcy na portalu CrowdReview pojawiło się 7 analiz spółek (PlanMyDeal S.A.;Render Cube S.A.; Bridge Solutions Hub S.A.; WeirdFish S.A.; PlayOfBattle S.A.; CStore S.A. ; TechHire S.A.) , które mniej bądź bardziej związane są z branżą IT. Każdy z wymieniany podmiotów zaczynał jako softwarhouse, który z czasem, w niektórych przypadkach przerodził się w studio gier. Bez wątpienia, niektóre z nich stanowiły naprawdę niezły potencjał inwestycyjny, natomiast to co obecnie znajduje się na portalu Crowdconnect.pl wydaje się prawdziwą perłą wśród wieprzy.
Mowa tu o grupie kapitałowej Escola S.A., która obecnie przeprowadza emisję akcji nowej serii E na portalu Crowdconnect.pl Emitent w ramach prowadzonej kampanii crowdfundingowej chce pozyskać 3 999 970 zł. Na pytania czy warto inwestować oraz dlaczego, mam nadzieje, że znajdziecie odpowiedź po przeczytaniu poniższej analizy emitenta.
Escola S.A. - czyli co kryje się pod tą nazwą?
Za tak nietypowym nazewnictwem, stoi grupa kapitałowa, w której nadrzędna rolę odgrywa spółka Escola S.A.
Głównym przedmiotem działalności podmiotu jest dostarczanie dedykowanych usług z programowania oraz tworzenia produktów technologicznych takich jak aplikacje mobilne i złożone portale internetowe. W większość stanowią one produkty dla dużych klientów korporacyjnych oraz indywidualnych. Emitent prowadzi również działania związane z rozwojem, a następnie sprzedażą autorskich systemów oraz aplikacji mobilnych.
W skład grupy kapitałowej wchodzą 3 spółki, z której jedna, tj. Visent Coders posiada dodatkowo część udziału w przedsiębiorstwie o nazwie Qunabu Interactive.
Struktura grupy holdingowej Escola S.A.


Spółka technologiczna odpowiedzialna za prace IT wewnątrz grupy oraz dla klientów zewnętrznych.
Escola S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki.
Zysk netto na dzień 31.12.2020: 686 402,52 PLN

Spółka technologiczna odpowiadająca za obsługę klientów związanych z aplikacją Meetinga.
Escola S.A. posiada 100% udziałów w kapitale zakładowym spółki.
Strata netto na dzień 31.12.2020: – 17 570,28 PLN


Spółka technologiczna odpowiedzialna za obsługę witryny internetowej i aplikacji mobilnej Frivo.
Escola S.A. posiada 80% udziałów w kapitale zakładowym spółki.
Strata netto na dzień 30.06.2021: – 33,92 PLN
*Frivo sp. z o.o. jest nowopowstałym podmiotem, zarejestrowanym w KRS dnia 25.05.2021 roku i na dzień 30.06.2021 nie wygenerowała żadnych przychodów.
Sam emitent – spółka Escola S.A. jest podmiotem utworzonym w oparciu o podjęte decyzje w zakresie utworzenia struktury holdingowej w grupie kapitałowej Escola z 2017 roku. Spółka została zarejestrowana z siedzibą w Warszawie przy ul.Chłodnej 22A lok.14 o następujących danych KRS: 0000672215 oraz NIP: 9512434781. Struktura akcjonariatu na dzień rozpoczęcia I z II transz emisji akcji została zaprezentowana poniżej.
Struktura akcjonariatu Escola S.A.
Większościowy pakiet akcji należy do Pana Krzysztofa Wojewodzic – jednego z założycieli i obecnego prezesa zarządu. W swoim portfelu dysponuje on 79 126 akcjami serii A, które stanowią 63,07% udziału w kapitale zakładowym spółki oraz uprawniają go do oddania decydującej liczby głosów. Kolejnym, imiennym akcjonariuszem, który posiada akcje emitenta jest Pan Daniel Nowosielski. Dysponuje on zaledwie 10 000 głosów reprezentującymi 7,97% udziału w kapitale. Pozostali, niesprecyzowani właściciele akcji są w posiadaniu 36 330 akcji będących 28,96%.
Strategia dalszego rozwoju grupy kapitałowej oraz spółek w niej zawartych zakłada realizację obecnie podejmowanych działań, tzn.:
- Realizacja zleceń od podmiotów zewnętrznych jako Software House;
- Rozwijanie grupy holdingowej po przez tworzenie nowych produktów
w ramach spółek zależnych.
W zakładanej perspektywie 2021-2022, emitent za cel stawia zwiększenie o 10% obecnego poziomu przychodów generowanych dzięki klientom zagranicznym, tj. z 50% do 60%.
Wniosek: Grupa kapitałowa na czele ze spółką Escola S.A. stanowią silny podmiot w branży IT. Dotychczasowe osiągnięcia, emitent zawdzięcza dzięki swoim założycielom. Po przez trafne decyzje, mała spółka z. o .o. w przeciągu niecałych 3 lat zamieniła się w konglomerat spółek zależny wytwarzających konkretną propozycję wartości. Co istotne (póki co), żaden z podległych podmiotów nie stanowi obciążenia w ujęciu kapitałowym i posiadanych zasobów.
Portfolio spółki
Grupa kapitałowa Escola S.A. w swoim portfelu produktowym posiada wiele produktów realizowanych na zlecenie podmiotów zewnętrznych jak i na potrzeby własne.
Przykładowe realizacje emitenta na zlecenie firm


Radio 357
Aplikacja internetowa oraz mobilna stanowiąca kanał nadawczy radia. Użytkownik telefonu otrzymywał możliwość słuchania radia na żywo, sprawdzenia ramówki radia oraz jego udostępniania na urządzeniach obsługujących Chromecast i AirPlay. Dodatkowo, wsród dostępnych opcja było dodawanie słuchanych utworów do własnych playlist na platformie Spotify.
- Escola S.A. była odpowiedzialna za tworzenie aplikacji oraz systemu zarządzania treścią przez administratora i jej integracją z rozwiązaniami klienta.
- Dzięki tej aplikacji, emitent nagrodę Mobile Trends Awards 2020.


Topaz
Aplikacja mobilna zrealizowana na zlecenie właściciela polskiej sieci sklepów TOPAZ. Jej funkcjonalność skupia się na dostarczaniu użytkownikom aktualnych promocji, mapy punktów sklepowych, dostępu do karty lojalnościowej bądź stworzenie własnej listy zakupów. Produkt ten stanowi dla podmiotu narzędzie do komunikacji z klientam.
- Na dzień 26 lipca 2021 roku aplikacja Topaz miała ponad 100 000 aktywnych użytkowników.
Przykładowe autorskie realizacje wykonane przez spółki zależne bądź samego emitenta


Pupile Vet
Aplikacja skierowana do właścicieli zwierząt oraz firm z branży weterynaryjnej. Umożliwia umówienie wizyty oraz stanowi jedocześnie miejsce, gdzie znajduje się cała historia leczenia pupila.


Frivo
Autorska aplikacja emitenta pozwalająca na zamawianie żywności bez konieczności płacenia w kasie - tzw. możliwość płatności bezgotówkowej. Grupą docelową spółki są hotele, lokale gastronomiczne oraz pozostałych punktów gastronomicznych.
Szeroki wachlarz oferowanej propozycji wartości, od usługi wykonywanych jako zewnętrzny software house po autorskie produkty znajdujące niższe do uzupełnienia;
Zdywersyfikowany portfel posiadanych systemów;
Sukcesy odnoszone przez produkty wytworzone dla klientów;
Nagroda Mobile Trends Awards 2020
Brak komercjalizacji autorskich produktów przez emitenta.
Twórcy i provider'zy
Według prezentacji inwestorskiej, za stan obecny spółki i jednocześnie grupy kapitałowej Escola S.A. odpowiada 50 kluczowych pracowników, z pośród których 7 osób wchodzi w skład organów nadzorczych podmiotu.
Zarząd
- Dr Krzysztof Wojewodzic – prezes zarządu
- posiada wieloletnie i rozległe doświadczenie w procesach digitalizacji przedsiębiorstw;
- świadczył usługi jako konsultant, głównie, na terenie Niemiec i Szwecji.
- posiada doktorat z zarządzania strategicznego w obszarze IT;
- twórca dwóch spółek technologicznych: Funmedia Sp. z o o. oraz CD3D Sp. z o.o.
- posiada wieloletnie i rozległe doświadczenie w procesach digitalizacji przedsiębiorstw;
- Daniel Nowosielski – członek zarządu
- posiada 18-letnie doświadczenie jako szef międzynarodowych zespołów informatycznych
- kierował licznymi projektami dla klientów korporacyjnych oraz banków;
- posiada 18-letnie doświadczenie jako szef międzynarodowych zespołów informatycznych
Rada Nadzorcza
- Prof. Dariusz Jemielniak – Członek Rady Nadzorczej
- specjalizuje się w zarządzaniu nowymi technologiami;
- jeden z członków zarządu Wikipedii;
- jest wykładowcą na Uniwersytecie Harvarda oraz MIT.
- Dr. Maciej Madziński – Członek Rady Nadzorczej
- posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach zarządczych;
- dyrektor zarządzający w Firmie Kross;
- konsultant ds. Strategii i wykładowca na studiach MBA
- posiada wieloletnie doświadczenie na stanowiskach zarządczych;
- Prof. Witold Orłowski – Członek Rady Nadzorczej
- posiada wieloletnie doświadczenie doradcze;
- główny doradca ekonomiczny PWC;
- członek Narodowej Rady Rozwoju
- posiada wieloletnie doświadczenie doradcze;
- Mariusz Turski – Członek Rady Nadzorczej
- posiada wieloletnie doświadczenie w środowisku start-up’owym
- współtwórca fundacji Polska Przedsiębiorcza;
- współtwórca Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości, Business Link Value funds, AIP SEED Capital i Angels VC.
- posiada wieloletnie doświadczenie w środowisku start-up’owym
- Sebastian Kwaśny – Członek Rady Nadzorczej
- posiada ponad 20-letnie doświadczenie zawodowe zdobyte m.in. w takiej firmie jak Comarch;
- obecnie przedsiębiorca, doradca biznesowy i aktywny inwestor;
Model biznesowy
Co prawda, w opublikowanych materiałach na portalu Crowdconnect.pl nie zawarto szczegółowych informacji odnośnie modelu biznesowego, jaki został przyjęty przez emitenta, ALE, można to wywnioskować po bieżącej działalności spółki.
Escola S.A. konsekwentnie od 2017 roku realizuje swój cel tworzenia struktury holdingowej. W trakcie 4 lat, jej założycielom udało się nabyć 3 przedsiębiorstwa oraz zdywersyfikować swój portfel przychodów w oparciu zapotrzebowanie zgłaszane przez rynek. Obecnie podmiot ten osiąga przychód z następujących usług:
- Time & Materiał (T&M) – sprzedaż czasu programistów;
- Fixed Price (FP) – sprzedaż usługi programistycznej na podstawie oszacowanego czasu pracy nad danym projektem
- Audyt – weryfikacja kodu źródłowego oraz zachowania bezpieczeństwa;
- Usługi „posprzedażowe” – działania polegające na obsłudze zrealizowanych uprzednio projektów dla klientów .
Dokładny udział poszczególnych działań w przychodach zaprezentowano na poniższym diagramie.
Struktura przychodów Escola S.A. z uwagi na rodzaj usługi.
Największy odsetek generowanych przychodów odnotowuje usługa oparta na sprzedaży czasu programistów – aż 53% łącznej sumy. Kolejnym, istotnym dość źródłem generowania środków jest usługa „Fixed Price”, czyli tworzenia projektu technologiczne dla klienta. W tym przypadku emitent odnotowuje aż 40% łącznej kwoty przychodów. Pozostałe usługi stanowią dość nieistotny wpływ na budżet grupy kapitałowej, a to z uwagi na fakt iż jest to w zaokrągleniu przedział od 1% do 3%. Patrząc na rodzaj podpisywanych umów ( z informacji zawartych w dokumencie ofertowym) można wywnioskować, iż
Z uwagi na istotny wpływ czynniku jakim są zasoby ludzkie, warto odrazu nakreślić iż grupa kapitałowa Escola odnotowuje z roku na rok coraz silniejszy rozwój organiczny. Potwierdzeniem tego wydaje się być chociażby stan zatrudnienia. W 2020 roku, w ramach umowy o pracę, umów cywilnoprawnych i B2B pracowało bądź współpracowało 39 osób, a już w maju kolejnego roku aż 50 osób.
Jak zostało to również nadmienione, założyciele Escola S.A. opracowali strategie rozwoju spółki na kolejne 2 lata, tj. do końca 2022 roku. Emitent w ramach I filaru (dla przypomnienia działalność usługowa jako Software House) stawia na dalszy mocny rozwój w zakresie oferowanych usług, jak również zwiększenie zatrudnienia nawet o 100% do końca 2022 roku. Tak duży skok w liczbie posiadanych pracowników spółka chce osiągnąć m.in. po przez zwiększenie intensywności kampanii rekrutacyjnych, jak również przejmowania spółek i przedsiębiorstw o podobnym profilu działalności. Dodatkowo, Escola S.A. chce powiększyć dział handlowy, odpowiedzialny za sprzedaż usług
W ramach II filaru, emitent planuje komercjalizację produktów własnych, w skład których wchodzą m.in. aplikacja Frivo oraz PupileVet. W obu przypadkach, spółka chce dalej rozwijać produkt, a także pozyskiwać kolejnych aktywnych użytkowników aplikacji i partnerów biznesowych.
Zdywersyfikowany model źródeł generowanych przychodów w oparciu o rodzaj usługi. Dodatkowo, spółka rozwija produkty stanowiące własne opracowanie, które są rozwijane w ramach odrębnych spółek zależnych.
Ambitne i realne plany spółki na kolejne 2 lata, tj. perspektywa do 2022 roku polegające na rozwijaniu grupy kapitałowej po przez rozbudowę posiadanych zasobów ludzkich oraz komercjalizację wykonanych produktów w postaci aplikacji mobilnych i systemów zarządzania.
Ryzyko braku powodzenia w komercjalizacji posiadanych już produktów.
Brak przedstawienia założeń przyjętych do podejmowanych decyzji w ramach obecnego modelu biznesowego.
Sytuacja finansowa
Kondycja finansowa emitenta jakim jest spółka Escola S.A. jak i całej grupy kapitałowej napawa dużym optymizmem.
W przypadku spółki akcyjnej łączna kwota przychodów w 2020 roku wyniosła 4 687 832,69 zł, z czego większość bo aż 94% stanowiły środki generowane przez sprzedaż, a pozostałe 6% to dotacje i inne przychody operacyjne. W porównaniu do roku poprzedzającego, jest to wzrost aż o 193%.
Przychody i koszty podmiotu Escola S.A. za rok 2019 i 2020 ( w tyś. zł)
Emitent odnotowuje dość wysokie koszty prowadzonej działalności gospodarczej. Niezmiennie największym obciążeniem dla spółki stanowią koszty związane z usługami obcymi, tj. w 2019 roku to koszt ponad 1,5 mln zł, a w 2020 już nieco ponad 4 mln zł. Kolejnym istotnym obciążeniem finansowym są wynagrodzenia, które na przestrzeni roku ( w analizowanym okresie) wzrosły o prawie 100%. Prezentowane na wykresie nr.1 wartości mają istotny wpływ na wypracowywany przez analizowany podmiot zysk, co ukazane jest poniżej.
Przychody vs zyski podmiotu Escola S.A. za rok 2019 i 2020 ( w tyś. zł)
Z uwagi na zbyt niskie wartości pominę 2019 rok i skupię się tylko i wyłącznie na roku ubiegłym. Escola S.A. odnotowała jak zostało to już nadmienione wcześniej ponad 4,5 mln ogólnego przychodu. Po odjęciu wszelkich zobowiązań i kosztów, na czystko zarządowi spółki emisyjnej zostaje nieco ponad 600 tysięcy złotych, a dokładniej 633 911,73 zł. Wynik jak wynik, dla jednych jest satysfakcjonujący, dla pozostałych mógłby być lepszy. Natomiast na uwagę zasługuje fakt, iż tak naprawdę 251 220,72 zł z tego zysku stanowią dotacje, a z kolei to oznacza, że spółka była w stanie wygenerować 382 691,01 zł.
Te same pozycje przyjmują zupełnie inne (znacznie wyższe wartości) jeżeli byśmy rozpatrywali Escole S.A. jako całą grupę kapitałową, wraz ze spółkami od niej zależnymi.
Podstawowe wskaźniki finansowe grupy kapitałowej Escola S.A. za rok 2019 i 2020 oraz prognozowane ich wartości na rok bieżący( w tys. zł)
W 2019 roku wspomniana grupa kapitałowa odnotowała zysk na poziomie 113 800 zł. Natomiast już rok póżniej, wzrósł on do poziomu 1 323 000 zł stanowiąc tym samym wzrost o 1062%. Na koniec tego roku zarząd przewiduje kolejnego (acz już nie tak spektakularnego) wzrostu zysku, który według prognoz osiągnie 1,5 mln zł. Czy tak będzie, tego nikt nie jest w stanie jeszcze jasno zagwarantować, chociaż patrząc na pozostałe wskaźniki, można powiedzieć, iż przewidywany wzrost jest jak najbardziej uzasadniony. Na koniec ostatniego roku przychody spółek zależnych oraz samego podmiotu Escola S.A. odnotowały łącznie 6,08 mln zł przychodu, który już na koniec tego roku ma wzrosnąć o kolejne 3 mln zł. Oczywiście w ślad za przychodami rosną również koszty operacyjne, które w roku ubiegłym wynosiły 4,9 mln zł (wzrost o 218% w stosunku do roku 2019), a na koniec 2021 mają wzrosnąć do poziomu 7,5 mln zł. Wartość EBITDA prezentuje w miarę satysfakcjonującą wartość, tj. 1,5 mln złotych na koniec 2020 roku. Zarząd zakłada jej prognozowany wzrost o 0,5 mln w 2021 roku.
Wniosek: Ocenę sytuacji finansowej podzieliłbym na dwa aspekty. Tzn. samej spółki akcyjnej jakim jest podmiot Escola S.A. oraz skonsolidowanych wyników całej grupy kapitałowej Escola. W obu przypadkach wyniki finansowe nie budzą większych wątpliwości.
- W przypadku podmiotu jakim jest spółka Escola S.A. wyniki finansowe, a w szczególności zysku netto w wysokości 633 911,73 zł , nie budzą na mojej twarzy uśmiechu i nie napawają mnie sympatią do spółki. ALE to jest moje osobiste zdanie. Nie oznacza to, że owa spółka jest zła czy po prostu nie sprosta stawianym jej oczekiwaniom. Po prostu moim zdaniem podany wynik jest zbyt niski jak na możliwości prezentowane przez spółkę i wycenę (do której za chwile dojdziemy).
- W przypadku całej grupy kapitałowej Escola, prezentowane wyniki finansowe napawają mnie jednak optymizmem i szczerze (w kontekście całościowym, tj. spółek i produktów zależnych) trzymam za nich mocno kciuki, aby prognozowane wartości udało się osiągnąć zgodnie z zakładanym harmonogramem.
Wycena
Na podstawie ceny akcji serii E oraz oferowanej ich ilości (w II transzach) równej łącznie sztukom, wycena emisyjna prezentuje się następująco:
Post-money valuation= 22 000 000 zł
Pre-money valuation= 18 000 000 zł
Tak jak zostało to przed chwilą wspomniane, nie do końca prezentowane powyżej kwoty mogą być zrozumiałe. Myślę, że podobny dysonans mają niektórzy z Was.
Z jednej strony, Escola S.A. to grupa kapitałowa składająca się z kilku spółek, które są również właścicielami wytworzonych i funkcjonujących już (w większym bądź mniejszym stopniu) aplikacji. I w takim ujęciu, wycenę na poziomie 18 000 000 zł (pre-money Valuation) jestem w stanie zrozumieć.
Z drugiej jednak strony, patrząc na emitenta przez pryzmat samej spółki akcyjnej Escola S.A. i jej zysk netto za ostatni rok wynoszącego zaledwie nieco ponad 0,5 mln zł, to śmiem twierdzić, że wspomniany wyżej poziom wyceny jest zbyt wygórowany.
To na co należy z pewnością zwrócić jeszcze uwagę to zasoby emitenta w postaci „gotowych” do komercjalizacji autorskich produktów w postaci aplikacji i złożonych portali internetowych. Samo ich istnienie nie gwarantuje jakby pewnego sukcesu, a co za tym idzie zysku. Niemniej jednak stanowią one już wytworzone dobro i licząc ich wartość wytworzenia po stawkach rynkowych, można by się było doliczyć 1-2 mln zł.
Wniosek: Serce mówi, że 22 000 000 miliony to trochę za dużo jak prezentowane wyniki finansowe. Natomiast rozum, zaakceptowałby post-money value na poziomie 18 000 000 zł (czyli obecny poziom pre-money valuation). Osobiście twierdzę, że wartość spółki jak i całej grupy kapitałowej na dzień dzisiejszy jest lekko, (zaznaczam lekko) przeszacowana.
Emisja
Podobnie jak miało to miejsce w przypadku emisji akcji spółki Render Cube S.A., tak i w przypadku emitenta jakim jest Escola S.A., emisja akcji nowej serii E jest prowadzona w dwóch transzach (obie skierowane do inwestorów detalicznych)
- I transza została skierowana została do większych inwestorów indywidualnych.
- Zapisy w ramach tej transzy były przyjmowane od 27 lipca do 2 sierpnia.
- II transza dotyczy inwestorów detalicznych, które chcą zakupić nabyć maksymalnie 1 724 sztuk emitowanych akcji.
Łącznie w ramach emisji akcji serii E zostaje zaoferowanych 275 860 sztuk akcji ( po 137 930 na każdą z transz) w jednakowej dla obydwu transz cenie emisyjnej, tj. 14 zł za sztukę (struktura cenowa w tabeli nr.2) w zamian za 18,03% wszystkich akcji spółki. Całkowita wartość emisji to 4 000 000 zł. Zapisy na obecnie dostępne akcje w ramach II edycji ruszyły w miniony wtorek tj. 4 sierpnia i potrwają zaledwie 7 dni – do 10 sierpnia.
Głównym celem emisji, który przyświecał założycielom grupy kapitałowej Escola S.A. było pozyskanie 75% łącznej puli środków potrzebnej do nabycie zasobów umożliwiający dalszy rozwój przedsiębiorstwa.
Ilość i cena emitowanych akcji Escola S.A. w I transzy
wdt_ID | Lp. | Seria Akcji | Cena za 1 szt. akcji | Ilość akcji |
---|---|---|---|---|
1 | 1. | E | 14,00 | 137.930 |
Ilość i cena emitowanych akcji Escola S.A. w II transzy
wdt_ID | Lp. | Seria Akcji | Cena za 1 szt. akcji | Ilość akcji |
---|---|---|---|---|
1 | 1. | E | 14,00 | 137.930 |
Struktura rozdysponowania zebranych środków z emisji akcji serii E w obydwu transzach.
W ujęciu finansowym największe działania, które są w planach zarządu grupy kapitałowej Escola S.A., skupiają się w obrębie zwiększenia zatrudnienia, m.in po przez zakupu dwóch software house’ów za łączną kwotę 2,3 mln zł w przypadku akwizycji dwóch spółek oraz 400 tyś zł w kwestii rekrutacji dodatkowych 10 programistów. Środki z emisji mają stanowić 89,6% kwoty. Pozostałe 10,4%, tj. 300 tysięcy złotych, emitent zamierza przeznaczyć z tzw. „własnej kieszeni”. Dodatkowo, spółka przewiduje dokonania inwestycji w rozwój aplikacji Frivo, Escola LMS oraz systemu działającego w obszarze eCommerce’u. W tym celu zarząd, chce przeznaczyć 1,6 mln złotych ( w 100% pokrywanych z środków pozyskanych w ramach emisji).
Wniosek: Zarząd spółki stawia mocno na rozbudowę zasobów ludzkich, które będą w stanie sprostać stawianym oczekiwaniom w kwestii rozwoju posiadanych produktów jak i oferowanych usług podmiotom zewnętrznym. Po za tym taki ruch pozwala spółce na zaoszczędzeniu pewnej kwoty środków w przypadku gdyby musieli korzystać z usług podmiotów zewnętrzych.
Wejście na giełdę
Podobnie jak Render Cube S.A., założyciele grupy kapitałowej Escola S.A. mają zamiar zadebiutować na rynku NewConnect. Przygotowania do wejścia na giełdę zostaną rozpoczęte po zakończeniu obecnej emisji akcji, a planowany termin dołączenia do grona spółek publicznych to 2022 rok.
Podsumowanie
Wniosek: Emitent jakim jest spółka Escola S.A. stanowi (moim zdaniem) dość nietuzinkową ofertę inwestycyjną. Z jednej strony mamy podmiot, który posiada udziały w innych spółkach (zależnych od emitenta) tworząc tym samym grupę kapitałową. Co więcej zakres wykonywanych usług, portfolio już zrealizowanych zleceń jak i autorskich produktów robi dość imponujące wrażenie. Potwierdzeniem tego są również wyniki finansowe ( mowa tu o zysku i wartości EBITDA) za ostatni rok obrachunkowy. Niewątpliwie jest to zasługa przemyślanej strategii biznesowej głównego pomysłodawcy i założyciela – Pana Krzysztofa Wojewodzic.
Nie będę ukrywał, że „przeszkadza” mi trochę wynik zysku netto osiągany przez samą spółkę Escola S.A. (tzn. po wyłączeniu pozostałych spółek). Aczkolwiek jak to wielokrotnie już pokazywało życie, nie można przekreślać okazji, tylko z uwagi na nie spełnienie oczekiwań. Dlatego mimo, to wciąż wierze w powodzenie podmiotu.
Uwaga !!! Jak już to wielokrotnie zaznaczałem w wielu artykułach, prezentowane przeze mnie analizy nie stanowią oferty inwestycyjnej, ani nie są zachętą do inwestowania w akcje analizowanej spółki. Powyższy artykuł stanowi jedynie subiektywną opinię na temat podmiotu.
Podmiot realizujący strategię budowania grupy kapitałowej, co od 2017 roku jest konsekwentnie realizowane.
Propozycja wartości skupia się wokół:
oferowania usług jako Software House , w tym sprzedaży produktów własnych w modelu Software as a Service (SaaS);
oferowania danej funkcjonalności w ramach autorskich aplikacji należących do spółek zależnych.;
Zdywersyfikowany model strumieni przychodów na dwie kategorie:
Realizacja zleceń od podmiotów zewnętrznych:
Time&Materiał (T&M) – sprzedaż czasu programistów
Fixed Price (FP) – sprzedaż usługi programistycznej , tzw. „projektu” w postaci aplikacji bądź innego programu.
Rozwijanie grupy holdingowej po przez tworzenie nowych produktów w ramach spółek zależnych i czerpania z niego przychodów:
Visent Coders
Aplikcja Meetinga
Frivo
Aplikacja Frivo
Stabilna sytuacja finansowa grupy kapitałowej:
Prognozowany zysk na koniec 2021: 1,5 mln zł;
Prognozowana EBITDA na koniec 2021: 2,0 mln zł
Emitent, część kosztów związanych z celami emisyjnymi, chce pokryć z własnych środków.
Niepewność w stosunku do powodzenia procesu komercjalizacji już opracowanych produktów w postaci aplikacji mobilnych.
Brak konkretów jeżeli chodzi o zamiar wejścia emitenta na giełdę NewConnect, tzn. poza wyrażeniem chęci debiutu na warszawskim parkiecie w 2022 roku, nie podano żadnych większych konkretów.
Poziom wyceny emitenta jest lekko przeszacowany
Akceptowalna (maksymalna) wartość jako post-money valuation to 18 000 000 zł.